معرفی چند کتاب با موضوع : نجوم به زبان ساده (فارسی)

معرفی کتاب >> معرفی چند کتاب با موضوع : نجوم به زبان ساده (فارسی) >> علم نجوم با وجود اینکه یکی از قدیمیترین علمهاست ، در عین حال یکی از بروزترین علم ها نیز می باشد. این علم یکی از محبوبترین رشته‌های علمی بوده و افراد زیادی وجود دارند که با وجود اینکه زمینه‌ی فعالیت آنها در ظاهر مرتبط با علم نجوم نیست، ولی می‌خواهند اطلاعات شخصی خود را در این شاخه از علم گسترش دهند. مثلا دوستی دارم که رشته‌ی تحصیلی وی در دانشگاه ادبیات است ولی بخاطر علایق شخصی همیشه از من سوالاتی در مورد نجوم می‌پرسد. یا به عنوان مثالی دیگر یکی از دوستانم که ساکن اصفهان است و در بازار فعالیت می‌کند یک بار حدود یک ساعت تلفنی با هم در مورد مطالب نجومی بحث کردیم. از بحث‌های که با این دوست عزیز داشتم کاملا معلوم بود که علاوه بر اینکه به علم نجوم علاقه دارد و پیگیر اخبار نجومی است، مطالعات شخصی فراوان هم در این مورد داشته و بهمین خاطر سوالاتی که در ذهن خود مدتها جمع شده بود را یکجا از من می‌پرسید 🙂

تا کنون افراد زیادی از دوستان و آشنایان به من مراجعه کرده‌اند و از من خاسته‌اند تا کتابی مناسب که به زبانی ساده مطالب علمی نجوم را توضیح داده باشد معرفی کنم. همین موضوع باعث ایجاد انگیزه در من جهت آماده کردن این مطلب شد. سطح علمی کتاب‌هایی که در ادامه معرفی می‌شوند در حدی هستند که برای هر فردی با هر سطحی از معلومات علمی می‌تواند مفید و آموزنده باشد. اگر در بین دوستان خود افرادی را می‌شناسید که به علم نجوم علاقه دارند، یا کودکان و نوجوانانی که علاقمند به مطالعه کتاب‌های علمی هستند، می‌توانید این کتاب‌ها را به آنها معرفی و یا حتی هدیه دهید.

۱ – نجوم به زبان ساده (توصیه می شود)

نام اصلی: Astronomy Made Simple
نوشته: مایر دگانی ( Meir H. Degani)
ترجمه: محمدرضا خواجه پور
انتشارات گیتاشناسی
موضوع: نجوم، کیهان شناسی
ویراست سوم ۱۳۹۲
تعداد صفحه: ۵۱۲

عکس روی جلد کتاب : نجوم به زبان ساده

هر فصل این کتاب اطلاعات دقیقی درخصوص جهان و تاریخچه آن، طیف نگاری و کاربرد آن در نجوم، ستاره‌ها و کهکشان‌ها و منظومه شمسی را دربر دارد. شیوه یافتن و دیدن ستاره‌ها با روش‌های مختلف ” با تلسکوپ یا بدون تلسکوپ ” باتوجه به مکان و موقعیت ستاره‌ها را در آسمان بیان می‌کند. در پایان این کتاب واژه نامه دوزبانه نجومی آمده‌است.

دکتر خواجه پور یکی از اساتید شناخته شده ایران در زمینه نجوم و ستاره شناسی (علاوه بر فیزیک نظری) هستند که کتابهای زیادی از جمله نجوم به زبان ساده، انبساط جهان ، فیزیک اندیشه‌ها و یافته‌ها و آن ستاره دنباله‌دار می‌آید را ترجمه کرده اند. درباره ایشان باید گفت که وی در سال ۱۳۲۰ در ساوجبلاغ کرج به دنیا آمد.

کارشناسی فیزیک را سال ۱۳۴۲ از دانشگاه تهران، کارشناسی ارشد را ۱۳۵۱ از دانشگاه فلوریدا و دکتری فیزیک را در سال ۱۳۵۴ از دانشگاه فلوریدا در امریکا دریافت می کند. موضوع تز دکتری وی در دوره دکتری پدیدهای بحرانی چندگانه در فرومغناطیسهای ناهمسانگرد است. وی پس از بازگشت به ایران ابتداء در دانشگاه شیراز، سپس دانشگاه امیر کبیر و بعد از آن در مرکز تحصیلات تکمیلی زنجان به عنوان استاد فیزیک مشغول به کار می شود و یکی از دو بنیانگذار این دانشگاه است. هم چنین از جمله فعالیت های فرهنگی ایشان می توان به عضو دائم انجمن فیزیک آمریکا – عضو دائم انجمن فیزیک ایران – عضو انجمن نجوم ایران و عضو بخش آموزشی اتحادیه بین‌المللی نجوم اشاره کرد.

فهرست مطالب کتاب:

تاریخچه نجوم
فصل اول: جهان (اجزاء تشکیل دهنده آن – نقش جهان)
فصل دوم: رصد ستارگان، بدون تلسکوپ
فصل سوم: اصول پیمایش
فصل چهارم: رصد ستاره‌ها با تلسکوپ‌های کوچک
فصل پنجم: تلسکوپ و کاربردهای آن
فصل ششم: طیف نمایی
فصل هفتم: خواص فیزیکی ستارگان
فصل هشتم: ماده میان ستاره‌ای و سحابی‌ها
فصل نهم: ستارگان: انرژی و تکامل
فصل دهم: کهکشان‌ها
فصل یازدهم: منظومه شمسی
فصل دوازدهم: سیارات زیرین
فصل سیزدهم: زمین و ماه
فصل چهاردهم: کسوف و خسوف
فصل پانزدهم: سیارات زبرین
فصل شانزدهم: ستاره‌های دنباله دار و شهاب وارها
فصل هفدهم: ماهواره‌ها
فصل هجدهم: پیدایش منظومه شمسی

۲ – راهنمای فضا (سطح نوجوانان) (توصیه می شود)

عنوان: راهنمای فضا
نویسنده : پیتر باند
مترجم : احمد دالکی
ناشر : موسسه جغرافیایی و کارتوگرافی گیتاشناسی
قطع : رحلی
سال انتشار : ۱۳۹۱
نوع جلد: نرم
تعداد صفحات: ۶۴

عکس روی جلد کتاب : راهنمای فضا

 این کتاب در ابتدا به معرفی منظومه شمسی و سیارات آن پرداخته دنباله دارها را معرفی و شما را با تولد ستارگان آشنا میسازد بخش دیگر کتاب شامل معرفی کتای شامل معرفی کهکشان ها و به خصوص کهکشان راه شیری است ضمنا به فضا و جهان های دور شاتل های فضایی زندگی در فضا و ماهواره ها سر میزند و به این سوال که آیا در فضا کسی هست یا نه می پردازد مطالعه این کتاب به جوانان و علاقه مندان جستجوگر که در ذهن خود سوالات بس زیادی از هستی و ستارگان دارند توصیه می شود.

همچنین بخوانید:  دختر جبر : مستند کوتاه زندگینامه مریم میرزاخانی + بیوگرافی

۳ – دانشنامه مصور نجوم (مطالعه این کتاب توسط اداره آموزش و پرورش به دانش آموزان توصیه می شود) (توصیه می شود)

مؤلف: کریستن لیپنکات
ناشر: اعتلای وطن
مترجم: محمدجواد نعمتی
ویراستار: سعید وحیدی‌امین
زبان: فارسی
سال چاپ: ۱۳۹۶
تعداد صفحات: ۷۲

عکس روی جلد کتاب : دانشنامه مصور نجوم

کتاب پیش رو دربردارنده اطلاعاتی مفید و کار آمد در ارتباط با رشته ی جذاب نجوم است که نویسنده در آن به مطالعه این رشته، قوانین و کاربردهای آن می پردازد و منظومه ی شمسی ، سیارات و قمرهای آن ، ستاره ها و … را با ارائه ی تصاویر جذاب و دیدنی مورد بررسی قرار می دهد.

مطالعه این کتاب توسط اداره آموزش و پرورش به دانش آموزان توصیه می‌شود

کتاب حاضر درباره مباحثی مانند :
مطالعه ی آسمان
اخترشناسی در عصر باستان
نظم کائنات
کره ی آسمان
کاربردهای اخترشناسی
طالع بینی
انقلاب کوپرنیکی
غول های فکری
قوانین نور
تلسکوپ نوری
رصدخانه ها
اخترشناسان
طیف سنجی
تلسکوپ رادیویی
سفر به فضا
منظومه شمسی
مسافران فضا
و …
بحث و بررسی می کند و عکس های زیبا و بزرگی از فضا، منظومه شمسی، انواع تلسکوپ ها، وسایل اخترشناسی و… در این کتاب وجود دارد.

دانلود مجموعه کتاب جمع آوری شده با موضوع مکانیک کلاسیک

دانلود مجموعه کتاب جمع آوری شده با موضوع الکترومغناطیس
دانلود مجموعه کتاب جمع آوری شده با موضوع مکانیک کوانتومی

۴ – راهنمای گردشگری در منظومه شمسی

موضوع: منظومه شمسی
نویسنده : جایلز اسپارو
مترجم : الهام سجادی فر
ناشر: موسسه جغرافیایی و کارتوگرافی گیتاشناسی
قطع: رقعي
سال انتشار: ۱۳۸۹
نوع جلد: نرم
تعداد صفحات: ۲۲۴

عکس روی جلد کتاب : راهنمای گردشگری در منظومه شمسی

یک کتاب مهیج برای نوجوان ها و هر کسی که دوست دارد به زبان ساده با فضا اشنا شود. راهنمای گردشگری در منظومه شمسی عنوان کتابی است از جایلز اسپرو با ترجمه‌ی الهام سجادی فر که در ۲۲۴ صفحه و توسط انتشارات موسسه جغرافیایی و کارتوگرافی گیتاشناسی در سال ۱۳۸۹ به چاپ رسیده است. موضوع اصلی این کتاب منظومه شمسی است. از جایلز اسپرو، کتاب‌های اکتشاف فضا، سیارات گازی ، خورشید و ستارگان ، نیز در بازار کتاب موجود می‎باشد.

۵ – خودآموز نجوم (آموزش مفاهيم بنيادين همراه با خودآزمايي)

عنوان : کتاب خودآموز نجوم
نویسنده : Dinah L Moche
مترجم : سحر عرب زاده, هدی منصوریان تفتی
ناشر : انتشارات سبزان
سال انتشار : ۱۳۹۲
نوع جلد : شومیز
قطع کتاب : وزیری
شابک : ۹۷۸-۶۰۰-۱۱۷-۰۹۳-۵
تعداد صفحه : ۳۱۲

عکس روی جلد کتاب : کتاب خودآموز نجوم

در یک شب تاریک، هنگامی که آسمان صاف است، می‌توانید با چشم غیرمسلح در حدود ۲۰۰۰ ستاره ببینید. می‌توانید تریلیون‌ها کیلومتر در عمق آسمان نظاره کنید و به هزاران سال پیش بازگردید. شاید وقتی به ستارگان خیره شده‌اید از خود بپرسید: «الگو یا معنای آسمان‌های پر از ستاره چیست؟ جایگاه من در این کیهان وسیع کجاست؟ و…» شما تنها کسانی نیستید که این سؤال‌ها را از خود می‌پرسید. زیبایی و رمزآلود بودن فضا همیشه انسان‌ها را مجذوب خود کرده است.
نجوم در عین حال که قدیمی‌ترین شاخه علم است، علم به‌روزی هم محسوب می‌شود. امروزه اکتشافات هیجان‌انگیز با کمک تجهیزات مدرن امکان‌پذیر شده است و کسانی که در این زمینه تازه‌کار هم هستند می‌توانند سهم مهمی در این علم داشته باشند.
این کتاب به شما مفاهیم پایه نجوم و شناخت فضا را می‌آموزد. همراه با افزایش اطلاعات و دانایی شما درباره نجوم، لذت شما نیز از تماشای آسمان با راهکارهایی که در کتاب ارائه شده است، افزایش می‏‌یابد. همچنین با افزوده‌شدن بر دانش شما، توانایی‌هایتان در جستجوی مناسب اینترنتی افزوده می‌شود و می‌توانید مطالبی که شما را تحت تأثیر قرار داده، از نجوم کهن گرفته تا نظریه‌های نجومی- فیزیکی نوین، به‌طور عمیق‌تر فرا بگیرید.
کتاب خودآموز نجوم برای یک ربع قرن این احساس را در دانش‌آموزان و ستاره‌شناسان آماتور ایجاد کرده‌است که به طور یکسان انگار هم در خانه و هم در بین ستارگان هستند. در ابتدای هر دوازده فصل اهداف آن فصل بیان شده است و در انتهای فصل نیز سوالاتی به عنوان خودآزمایی از متن همان فصل مطرح شده‌است و در صفحات بعد پاسخ سوالات نیز آورده شده است.
مجله‌ی ساینس دایجست درباره‌ی این کتاب نوشته است: «یک شرح زنده و به‌روز از اصول پایه ستاره‌شناسی و زمینه تحقیقات فعلی مهیج آن.»
در بخشی از کتاب آمده است: «ماه هدف مورد علاقه رصد با دوربین دوچشمی و تلسکوب‌های کوچک است، چرا که برای دیدن جزئیات سطح آن به اندازه کافی به ما نزدیک است. وقتی گالیله برای اولین بار تلسکوپش را به سمت ماه نشانه رفت، به اشتباه تصور کرد مناطق نسبتا صاف و تاریکی سطح ماه، اقیانوس هستند…»

عناوین فصل‌های این کتاب به شرح زیر است:
فصل اول: شناخت آسمان پرستاره
فصل دوم: نور و تلسکوپ‌ها
فصل سوم: ستارگان
فصل چهارم: خورشید
فصل پنجم: تکامل ستارگان
فصل ششم: کهکشان‌ها
فصل هفتم: جهان
فصل هشتم: کاوش در منظومه شمسی
فصل نهم: سیارات
فصل دهم: ماه
فصل یازدهم: دنباله‌دارها، شهاب‌ها و شهاب سنگ‌ها
فصل دوازدهم: حیات در جهان‌های دیگر

همچنین بخوانید:  لیست سایت های مرتبط با علم نجوم - Astronomy Links

۶ – صورتهای فلکی

مشخصات کتاب:
مؤلفان: مارک چارترند، گری مکلرن
مترجم: احمد دالکی
ناشر: موسسه جغرافیایی و کارتوگرافی گیتاشناسی
زبان: فارسی
سال چاپ: ۱۳۸۳
تعداد صفحات: ۱۹۲
قطع و نوع جلد: جیبی (شومیز)

عکس روی جلد کتاب : صورت های فلکی

این کتاب تمامی صورتهای فلکی ثبت شده در اتحادیه بین‌المللی نجوم، IAU را در خود جای داده است و بهترین راهنمای برای یافتن آنها است. نویسندگان این کتاب دکتر گری مکلر و دکتر مارک چارترند و ویل تریون هستند که توسط پیشکسوت نجوم آماتوری ایران آقای مهندس احمد دالکی ترجمه شده است. این کتاب و به مراه کتاب راهنمای ماهانه آسمان شب، بهترین کتابها در کارنامه آقای مهندس دالکی هستند.

در ابتدای ” کتاب صورتهای فلکی ” روشهای رصدی، اصطلاحات مهم دانش ستاره شناسی و رصدی، کره آسمان، دایره البروج و … توضیح داده شده تا ذهن خواننده برای فراگیری صورتهای فلکی آماده شود. این کتاب تمامی ۸۸ صورت فلکی را به طور کامل به همراه مساحت آنها در آسمان شب، ستاره‌های معروف، زمان رصد و … را برای خواننده توضیح داده است. این کتاب هم اکنون در چاپ هشتم قرار دارد و نخستین بار در سال ۱۳۸۷ به چاپ رسیده است.

۷ – ستاره‌شناسی به زبان آدمیزاد

مؤلف: استفن‌بی.ماران
مترجم: حسین شهرابی
ناشر: هیرمند
سال چاپ: ۱۳۹۴
شابک: ۹۷۸۹۶۴۴۰۸۳۳۲۷
تعداد صفحه: ۴۴۰

عکس روی جلد کتاب : ستاره‌شناسی به زبان آدمیزاد

آیا کلمه‌ی سیاه‌چاله را شنیده‌اید و می‌دانید «چیز عجیب‌وغریبی» است، اما جزییات دندان‌گیری هم از آن نمی‌دانید؟ آیا شنیده‌اید پلوتون دیگر سیاره نیست؟ می‌دانید چرا؟ این راهنمای جامع و فنی اما راحت‌خوان، هم جوابِ سال‌هایی از این دست را می‌دهد و هم شما را به سیر و سفری دل‌نشین در کیهان می‌برد تا به جز پاسخ‌ها، پرسش‌هایتان هم بیشتر شود. پس از خواندن این کتاب، با بسیاری از مقولات اخترشناسی آشنا خواهید شد؛ از چگونگی رصد ستاره‌های آسمان تا آغاز کیهان و ساختار جهان و تمدن‌های فرازمینی

این کتاب شامل است بر:

– فهرست گروه‌های نجومی ایران در شهرهای مختلف، وبگاه‌های اینترنتی نجوم به زبان فارسی‌زبان، نشانی رصدخانه‌ها و مراکز مهم و جذاب از این دست، فروشگاه‌های ابزارها و کتاب‌های نجومی ایرانی، فهرستِ کتاب‌های نجومی مفید برای مطالعه‌ی بیشتر و …

– تازه‌ترین یافته‌ها در علوم فضایی، نظیر وجود آب و یخ در ماه و مریخ، سیاره‌های فرا خورشیدی و شگفت‌انگیز، تنزل رتبه‌ی پلوتون از سیاره به سیاره‌ی کوتوله، یا حتا مسائلی تخصصی‌تر نظیر حل شدن راز نوترینوهای گم‌شده‌ی خورشید

– فهرست‌ها و اشاره‌های متعدد به فناوری‌های روز، مانند معرفی نرم‌افزارهای ستاره‌شناسی ویژه‌ی رایانه‌ها و گوشی‌های هوشمند، معرفی شبکه‌های «علوم شهروندی» تا بدانید آماتورها و غیر دانشمندها هم چگونه کشف‌های علمی بزرگ می‌کنند و شما در این میان چه نقشی می‌توانید داشته باشید و غیره.

 

*** با تشگر از آقای مهندس آقاجانی، رئیس مرکز نجوم آذر استار تبریز، که در تهیه این لیست کمکم نمودند ***

همچنین بخوانید:  برترین عکس های نجومی سال ۲۰۱۸

دانلود مجموعه کتاب جمع آوری شده با موضوع مکانیک کلاسیک

دانلود مجموعه کتاب جمع آوری شده با موضوع الکترومغناطیس
دانلود مجموعه کتاب جمع آوری شده با موضوع مکانیک کوانتومی

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.