معرفی کتاب : کهکشان ها

معرفی کتاب : کهکشان ها

 

معرفی کتاب : کهکشان ها

معرفی کتاب : کهکشان ها

کتاب با رویکردی تاریخی بحث کهکشان ها رو شروع می کند. از زمانی که حتی بشر نمیدانست همه ی ستاره هایی که هر شب در آسمان بالای سرش می بیند، متعلق به یک کهکشان، و آن هم کهکشان میزبان ما، یعنی کهکشان راه شیری است. با گذر زمان و استفاده از ابزار های پیشرفته تر بر آگاهی بشر از محیط پیرامونش افزوده شد. طوری که بحث جهان های جزیره ای (island universes) توسط فیلسوف و دانشمند آلمانی ، امانوئل کانت مطرح شد. کانت فرض کرد اجرامی که هر شب در آسمان بصورت تکه ابرهایی (سحابی ها) مشاهده می شود ، هر کدام می توانند مجموعه ای از ستاره ها باشند که کنار هم جمع شده اند، همانند ستاره های کهکشان راه شیری. این اندیشه در زمان کانت جدی گرفته نشد.

کتاب با بیانی ساده و روشن این بحث تاریخی را بصورت داستانی پیوسته پیش می برد تا به زمان حال برسد. اکنون می دانیم عالم از میلیاردها کهکشان تشکیل شده هست که راه  شیری تنها یکی از این میلیارها کهکشان می باشد. علاوه بر این جزئیات زیادی از ساختار کهکشان ها از جمله راه شیری به مرور زمان آشکار شده است. مثلا می دانیم شکل همه ی کهکشان ها مثل شکل کهکشان راه شیری نیست. مثلا بعضی از کهکشان ها دیسکی شکل و بعضی دیگر بیضی گون هستند. بعضی ها دارای بازوهای مارپیچی و بعضی ها اصلا شکل منظمی ندارند.

در فصل های پایانی کتاب، مروری بر مهمترین بحث های مطرح در حوضه ی علم کیهان شناسی هم شده است. بحث هایی چون ماده تاریک، انرژی تاریک، سرنوشت کهکشان ها و عالم که همه ی این موضوعات بی ارتباط با موضوع کهکشان ها نیستند.

همچنین بخوانید:  معرفی کتاب : کیهان شناسی مدرن - نویسنده : اسکات دودلسون - Modern Cosmology by Scott Dodelson

 

 

 

عنوان کتاب : کهکشان ها
نویسنده : John Gribbin
مترجم : شادی حامدی آزاد
چاپ اول : پاییز ۱۳۹۵
انتشارات : حکمت سینا
مشخصات کتاب زبان اصلی ( انگلیسی ) : Galaxies : A Very Short Introduction – 2008 – Oxford University Press

 

دانلود مجموعه کتاب جمع آوری شده با موضوع مکانیک کلاسیک

دانلود مجموعه کتاب جمع آوری شده با موضوع الکترومغناطیس
دانلود مجموعه کتاب جمع آوری شده با موضوع مکانیک کوانتومی

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.